Дали е оваа обид за изборна манипулација што треба да резултира со измама во изборниот процес во Куманово?

Во моментов од терен се прекршува изборниот процес. Изборни регуларности се регистрирани во населбата Ајдучка Чешма во Куманово. Во простории за гласање кои се наоѓаат спроти штабот на една владејачка партија, се отвора избирачкиот материјал иако според Изборниот законит, тоа треба да се случи утре наутро.

Изборниот материјал треба да биде уредно отворен и пребројан од страна на избирачкиот одбор. Правилникот за избори стриктно налага кога и како се отпечатуваат материјалите и се симнуваат пломбите и капаците на избирачките кутии, кога и како се пребројува материјалот и кој е овластен да го прави тоа и во чие присуство.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.