Исламската врска заедница не се предомислува и одлуката за отворање на џамиите за клањање од 12 мај, останува на сила, дознава ТВ21.

Моментално ИВЗ работи на тоа како да се почитуваат мерките за спречување на ширењето на Ковид-19 во текот на клањањето, со физичка дистанца или со носење маски.

Враќањето на верниците во џамиите, според ИВЗ одлука е донесена поради подобрувањето на состојбата со корона вирусот, но и поради револтот на муслиманите кон литургијата во Струга.

Претседателот , Стево Пендаровски, побара претседателот на ИВЗ, Реис, Сулејман Реџепи и на МПЦ, Г.Г. Стефан да ги повикаат граѓаните на одговорно однесување.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.