Се прави збрка во јавноста помеѓу оставка од морална причина и професионална одговорност и можеби затоа таа оставка ни се чини како задоцнета, вели претседателката на Антикорупциската комисија, Билјана Ивановска во емисијата „Утрински брифинг“, зборувајќи за понудената оставка од страна на министерот за здравство, Венко Филипче после пожарот во тетовската модуларна болница.

И се добро човек да направи со ваква дамка му се става лош белег. Лично не верувам дека вмешал прсти во трагедија, но ваквите зборувања оставаат лош белег на целокупната работа. На него му беше ставен врз плеќи речиси се во изминатиот систем – појаснува Ивановска.

Таа сепак додаде дека оставката треба да биде прифатена.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.