Па ако моштите на Св. Кирил ги шетаат по Софија тогаш што мајка бараат во Рим, на чии мошти таму Бугарите се клањаат, прашува новинарот Зоран Ивановски.

Монаси од Света Гора на дводневно изложување однеа дел од моштите на Кирил и Методиј во Софија, со благослов на бугарскиот патријарх Неофит, а бугарскиот премиер Кирил Петков и официјалната бугарска делегација предводена од него ќе бидат примени од поглаварот на Римокатоличката црква и ќе се поклонат пред светите места во Рим.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.