Кога некој умира знаеме дека тоа не е миновно во животот. Кога се случуваат вакви настани се поболни, оти тие што сме ги очекувале да пристигнат, никогаш не дошле. Се вели дека луѓето не умираат кога ќе ги погребаат, туку кога ќе ги заборават. Овие луѓе да не ги заборавиме, да им помагаме на нивните најмили – рече претседателот ѓорге Иванов на комеморацијата во општина Гостивар, која се одржуваа за 14-мина загинати во тешката сообраќајна несреќа која што се случи синоќа на патот Скопје – Тетово.

Според Иванов, ова е поука да бидеме секој пат внимателни, да имаме в предвид дека нешто што е најскапоцено е животот.

Овие луѓе ги изгубиле плановите…Животот е краток и нека биде исполнет со среќа, а не со тага. Изразувам сочувства до семејствата, општините, државата. Вакви настани да не се случуваат. Нека им е вечна слава – рече претседателот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.