Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, испрати писмо со сочувство по повод смртта на режисерот, писател и политичар Љубиша Георгиевски. Иванов во писмото вели дека ја примил веста за смртта со голема тага и дека Георгиевски се борел за македонската кауза останувајќи верен на своите вредности, ставови и убедувања.

„Со смртта на Љубиша Георгиевски загубивме голем интелектуалец, уметник и патриот. Со своето уметничко дело остави неизбришлива трага во македонскиот театар и филм инаугурирајќи се во креативен и мислечки бард на македонската уметност и култура. Зад него останаа повеќе од 160 театарски претстави и неколку играни филмови кои ја издржаа критиката на времето. Љубиша Георгиевски со својата луцидност, творечка храброст и човечка доблест беше наша гордост и инспирација“, вели Иванов.

Тој оценува дека Георгиевски во текот на политичката и дипломатска кариера мошне одговорно и креативно ги одиграл своите улоги на претседател на Собранието и амбасадор во Софија и во Белград каде што ревносно ги бранел државните интереси на Република Македонија.

„Како член на мојот Совет за меѓународни односи, тој даваше мудри совети и промислувања за клучните прашања за Република Македонија. И преку својот уметнички и преку општествениот ангажман до крајот на својот живот, Георгиевски се бореше за македонската кауза останувајќи верен на своите вредности, ставови и убедувања. Вечно ќе сме благодарни за сè што направи за Република Македонија и за наследството што ни го остави и кое ќе остане патоказ и светлина за идните генерации. Вечна му слава и нека почива во мир“, вели претседателот во писмото.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.