Доцна синоќа во два часот по полноќ се одржа итен состанок во седиштето на ДУИ во Мала Речица, дознава порталот на албански јазик „Лајм“. Според нивните информации, причината за овој итен состанок е скандалот откриен околу изградбата на албанскиот театар, каде што, наводно, биле украдени неколку милиони евра.

На средбата не биле поканети сите членови на претседателство, туку само најдоверливите лица на претседателот и неговата десна рака, кој е главниот осомничен во случајот на неколку милионската злоупотреба во албанскиот театар.

Десната рака на претседателот се заканил дека ако заврши во затвор, ќе ги каже имињата на другите инволвирани функционери, не исклучувајќи го ниту името на претседателот.

Во оваа финансиска злоупотреба е вклучена и потпретседателката.

За време на состанокот, во Речица, можеше да се забележи зголемено присуство на полициски сили, велат изворите за медиумот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.