Денеска, како претседател на Комисијата за надворешна политика, упатив писма до колегите г-а Мариел Де Сарнез (Франција) и г-н Норберт Ретген (Германија), како ургенција за нивна поддршка на нивните парламенти при донесувањето на одлуката за датум за преговори со ЕУ, која одлука Македонија ја заслужи уште во 2009-та, а ја заслужува и денес, пишува пратеникот Антонио Милошоски на Фејсбук.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.