Во ДУИ започна процес за промена на раководните органи иако нејзините челници одбиваат да го употребат популарниот термин „метла” смета новинарот Исен Салиу и уредник на „Лајм“.

Под притисок на содржините нелегално објавени во бомбите на Ел Чека пред Ахмети се постави нов предизвик, да го задржи кредибилитетот, да ја одржи стабилна Владата без оглед на барањата на Заев за реконструкција и секако да покаже дека и натаму е главен фактор во албанскиот блок на партии од кој ќе зависат и реформите за ЕУ и изгласувањето на законите за изборен модел и попис, анализира Салиу.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.