Извршната директорка на Коалицијата Маргини, Ирена Цветковиќ и активитска за човекови права вечерва на фејсбук ја коментираше изјавата на премиерот Зоран Заев кој рече, меѓудругото дека „нема да дозволи еден суетен новинар и еден педер, со извинување до ЛГБТИ заедницата, да ја урнат Владата“.

Баш чудно како “педер” е синоним за карактерна особина, а на пример “политичар” не е, пишува Цветковиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.