Новото име со Северна изгледа ни дојде како двојна пенетрација. Така коментира оперскиот пејач Игор Дурловски, а така е и фактички.
Во опис на стипендија која се доделува за земјите од Западен Балкан нашата земја е заведена како Поранешна Југословенска Република Северна Македонија – ем ФИРОМ ем Северна.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.