Имаме сериозен проблем, двајца поранешни премиери, Љубчо Георгиевски и Владо Бучковски кои, заедно, свесно ја загубија војната во 2001-ва и унитарноста на државата се портпароли на Бугарија кои тврдат дека Македонија е нација без минато, култура и јазик без традиција…, пишува новинарот Драган Павловиќ Латас.

Составот на сегашната власт, свесно, влезе во релативизирање на идентитетот со самото тоа што за него преговара.
Засега, јавно и без задршка, во одбрана на идентитетот од поранешниот државен врв се само Бранко Црвенковски и Ѓорѓи Иванов, заедно со Максим Димитревски и Христијан Мицкоски.
Гласањето на избори не е време и место за инает и лечење лични фрустрации, туку определување иднина за себе, во секоја смисла. Гласањето за инает и создаде ваква ситуација. Секој за себе знае колку им помогнал со својот глас на оние кои сега ги носат во неизвесност, и колку има лична одговорност, пишува Латас.

Имаме сериозен проблем, двајца поранешни премиери, Љубчо Георгиевски и Владо Бучковски кои, заедно, свесно ја загубија…

Posted by Драган П. Латас on Sunday, 28 February 2021

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.