Богдан Илиевски на фејсбук профилот напиша:

Еве (ја) набавка(та) на тестови. 1000 сетови за тестирање со вкупна цена од 20.000 евра. Односно 20 евра по тест. Зошто државата наплаќа по 4950 денари за тест? Што не разбирам јас (бидејќи одбивам да разберам дека и во ова има алашвериш)? Некој може ли да ја разјасни дилемава?

Текстот со истражувањето на новинарите на А1Он: https://a1on.mk/…/drzhavata-testiranjeto-za-koronavirus-go…/

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.