Богдан Илиевски, еден од водачите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, ги коментира последните случувања околу македонско-бугарскикте односи.

Историска грешка е што фрустрирани политичари од соседството наместо да градат мостови на приближување меѓу двата пријателски народи, тераат политиканство преку уцени и закани дека ако не ја прифатиме и ние нивната верзија на нивната сопствена историја (од која се срамат и има зошто е тоа така), тогаш нема да можеме „рака под рака“ да грабиме кон светлата иднина во ЕУ.

Но, чим сакаат да измислуваат нова историја која мора да ја прифатиме, тогаш да се потсетиме на фактите…, напиша на неговиот фејсбук профил Богдан Илиевски кој сподели видео интервју.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.