Ако сега јазикот како идентитетско обележје е проблем со Бугарите, дали е овој проблем нов или е вековен, прашува Богдан Илиевски.

Ако не сте знаеле какви ставови имаат соседите за нашиот идентитет, е срамота. Ако сте знаеле, а сега се правите недоветни, изненаџени и увреџени – е историски криминал.*
Со што мислевте кога потпишувавте договор во кој има историски комисии за кои се знаеше дека ќе бидат злоупотребени од оној со право на вето да ја уценува Македонија? Со мозок или со патлиџан?
– – – – –
*Ова е истиот Димитров кој потпиша договор во Нивици со кој започна рушењето на идентитетот. Договор кој бил координиран и од бугарската власт, како што се пофали и Заев. Грците „нè решија“ до 7-ми век, Бугарите „нè решаваат“ од 7-ми век до 1944. И сега се правиме глупи и големи патриоти. Образ – ѓон. Мозок – патлиџан. Сушен, порача Илиевски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.