За Србите „Медена земја“ е северномакедонски долгометражен документарен филм на авторите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов.

Во рецензијата за филмот под наслов „Филм кој се раѓа еднаш во животот“, белградска „Политика“ пишува дека северномакедонскиот филм „Медена земја“ е филмско ремек дело кое влегува во историјата на Оскарите, бидејќи е номиниран во две категории: за најдобар документарен фим и најдобар странски филм.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.