Негирањето на македонската нација, историја и јазик од страна на Бугарија нема никаква основа во реалноста, со оглед на тоа што токму бугарската држава официјално го има признаено постоењето посебен македонски идентитет.

Доказ за тоа е и фактот што децата во Благоевград и околината во учеле предмет „македонки јазик“.

Тоа е документирано и запишано во ученичките книшки од учебната година 1947/48 во која се гледа дека македонските деца учеле македонски јазик.

Ученичка книшка од 1947/48 г. – Во училишта во Благоевградската Околија, Пиринска Македонија, денес во Бугарија, македонските деца учеле на македонски јазик.——–

Gepostet von Macedonia : a True Endless Story … am Montag, 21. September 2020

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.