Maкедонија е единствената земја која останува со затворени граници поради лошото српавување со коронавирусот. Американски „Блумберг“ направи мапа со европските земји кои може да ги посетите и да одморите летово.

Црвена, односно затворена, останува само Македонија, бидејќи Малта веќе објави дека делумно ги отвора границите од 1 јули.

Претходно, Македонија доби уште една „славна“ титула споредено со сите останати европски земји, односно се наоѓа на прво место по број на заразени на милон жители во Европа.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.