Не гледам што е тврдо во тоа да си ја браниме позицијата која што сме ја застапувале. Ние не сме Заев да изјавиме нешто па потоа да си ја погазиме истата изјава. Со 80 пратеника се менува Уставот, а не Преспанскиот договор, изјави Игор Јанушев, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ во „Утрински брифинг“.

Тоа е формалната постапка. Референцата во ОН не беше меѓудржавен договор како Преспанскиот. Би биле несериозни доколку кажеме дека имаме прилика, тоа да не го направиме. Тоа што ќе го ветиме, тоа и ќе го направиме. Нема да ветуваме брда и долина како СДСМ, времето ќе каже дали сме во право, вели Јанушев за ставот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за бришење на Преспанскиот договор.

Според Јанушев договорот е капитулантски од самиот почеток.

Ќе направиме се што можеме во рамките на демократското и институционалното делување за да го подобриме, додаде Јанушев.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.