Во договор со обвинителството и одбраната беше прифатено да се одложи денешното рочиште за да одбраната на Јанакиески ги намали прашањата од вкупно 350 бидејќи обвинителот истакна дека поранешниот министер не би требало да се прашува за работата на Јанакиески бидејќи тој не учествувал во неа.

Претходно тоа го нагласи и обвинетиот пред судот.Јанакиески уверуваше дека немал со членови на комисијата немал директен контакт и ја почитувал хиерархијата во министерството.

Комисијата работеше независно во рамки на нивните надлежности без никаков притисок – рече поранешниит министер пред судот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.