Професорката Мирјана Најчевска денеска се приклучи на „иницијативата“ македонските
граѓани од дијаспората да биле тргнати од гласачките списоци, идеја која најпрво беше
пласирана од една новинарка вечерта кога Тамара Тодевска не ги доби очекуваните
гласови од телефонското гласање на нашинците низ светот.
Најчевска наведува ред причини зашто наѝшите во дијаспората треба да бидат
избришани, а и убедува дека причина не е „затоа што не гласаа за Тамара, туку заради
тоа што:

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.