Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Хриситјан Мицкоски, заедно со потпретседателите и генералниот секретар на партијата и многу други сопартијци денеска маршираа заедно со граѓаните на сенародниот протест против францускиот предлог и бугаризацијата на Македонија.

Масовниот протест започна од пред зградата на Владата, продолжи кон Министерството за надворешни работи и заврши пред Собранието.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.