Ивор Мицковски на Фејсбук ги искоментира крититките на амбасадорот на Холандија за работата на Владата и за состојбите во судството.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.