Централното претседателство на Алтернатива на седница во саботата ги утврди носителите на јавни функции, а како предлог за потпретседател на Собранието се најде името на Хусни Исмаили, поранешен министер за култура и пратеник.

Предлогот на Алтернатива, Исмаили да биде потпретседател на законодавниот дом доаѓа еден месец откако Државната комисија за спречување на корупцијата најави дека ќе му поднесе кривична пријава за злоупотреба на буџетски средства.

Антикорупциска во ноември поведе иницијатива до Јавното обвинителство за кривично гонење на Исмаили кој беше министер за култура од 27 јуни 2019 до 30 август 2020 година.

Се сомневаат дека извршил кривично дело злоупотреба на службена положба и овластување во врска со договори и анекс договори склучени на 24 јули 2020 поврзани со годишните конкурси за финансирање на проекти од национален интерес.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.