Хрватскиот портал „Отворено“ објави текст во кој се осврнува на денешниот инцидент меѓу советникот на Заев, Филип Андов и Игор Дурловски.

Поранешниот политички затвореник и кандидат на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните избори, Игор Дурловски ја извести јавноста дека во вторникот го нападнал советникот од кабинетот на премиерот Зоран Заев. Дурловски рече дека советникот кого го остави неименуван (Ф.А.) денеска го загрозил со своето возило. Дурловски објави фотографија од BMW со бугарски регистарски таблички кое му припаѓа, како што вели на Ф.А., а кое го користел во инцидентот.

Овде јавно сакам да го прашам Зоран Заев дали е неговата одлука на изборите да ги користи своите советници за насилно заплашување на противничките кандидати? Или неговите советници чии плати ние ги плаќаме се целосно надвор од контрола?, праша Дурловски во објавата. Дурловски рече дека советникот на Заев му се заканил дека ќе помине „100 години во затвор“, пишува „Отворено“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.