Во 17 часот денес се состанува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателите со претставниците и претседателите на политичките партии од коалицијата за Обнова на Македонија.

На средбата ќе се разговара за преговорите со Бугарија и можната блокада на патот на европските интеграции.

Ќе се носи заклучок кој ќе содржи јасни ставови во однос на преговорите со Бугарија и клучните прашања врзани со јазикот, историјата, идентитетот, положбата на македонското малцинство.

По завршувањето на состанокот со коалицијата, приближно околу 18 часот претседателот Мицкоски, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалициските партнери ќе се упатат пред Владата каде од страна на Мицкоски ќе биде дадена изјава за медиуми.

Изјавата ќе можете да ја следите во живо на следниов линк:Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.