Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, го честита Денот на армијата на Република Македонија.

Овој ден се чествува затоа што на денешен ден, во 1943 година на Славеј планина е формиран првиот партизански одред, баталјонот „Мирче Ацев“.

Нека е честит денот на Армијата на Република Македонија! – порача Мицкоски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.