И поранешната министерка за култура Ганка Цветанова го искоментира скандалот со изведбата на македонската химна од страна на Тамара Тодевска. Таа на синоќешната прославапо повод Денот на Америка, што се оддржа во Американската амбасада во Скопје, пеејќи ја химната ги изостави стиховите со Гоце Делчев, Даме Груев, Питу Гули и Сандански. Ексминистерката напиша:

Ниту случајно згреши, ниту ненамерно ја изостави строфата со Гоце Делчев, Питу Гули, Даме Груев, Сандански… Ова беше класично пуштање на пробен балон!

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.