Адвокатот и член на партијата „Твоја“, Александар Тортевски, го коментира инцидентот во кој инфицирани пратеници отидоа во Собранието во скафандери. Една од пратеничките во скафандер беше донесена со брза помош.

“Херојство е здрав да отидеш и да помагаш на инфективно. Болен да одиш на работа не е никакво херојство, тоа е кривично дело”, пишува Тортевски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.