Продолжува хаосот со плаформата за учениците. Секојдневно до наставниците стигнуваат информации и инструкции како да работат во неа. „Република“дојде до допис во кој се бара од наставниците за тестирање на функционалноста на платформата,како да се пристапи до неа и да се направи најава за онлајн час.

Бидејќи има многу непознаници на неколку дена до стартот на новата учебна година речиси секој ден се одржуваат онлајн координативни средби со министерката Царовска.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.