Холандскиот експерт за Западен Балкан, Ханс ван ден Берг преку својот Твитер напиша дека претседателот Пендаровски, ниту премиерот Заев, ниту министерот за надворешни работи Димитров не дојдоа на погребот на поранешниот француски претседател Жак Ширак, а наместо тоа Македонија сега ни се заканува: Нема зелено светло? Груевски ќе се врати, ќе падне Заев.

Тој понатаму вели дека датумот не се случи во јуни, нема да се случи ниту сега. Притисок контра продуктивност, стои во неговиот Твит.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.