Според еден извештај на медијаторот на ЕУ, Питер ван Хоуте, и во Македонија 40% од парите на фондовите на ЕУ се злоупотребени, потсетува поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини.

Коментарот на Хајредини доаѓа по апсењето на поранешниот бугарски премиер Бојко Бороисов и на поранешниот бугарски министер за финансии Владислав Горанов под сомнение за злоупотреба на европските фондови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.