Никогаш во минатото, и во јавна и во приватна усмена комуникација, не било забрането името на Македонија да се употребува без придавките „народна“ или „социјалистичка“, потенцира поранешниот министер Џевдет Хајредини.

Впрочем, додава тој, оваа забрана не е можно, ни во земјата ни во странство некому да се наметне.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.