„Немаме зошто ние, тетовчаните, да им ја прославуваме 20-годишнината на оние, кои ни ја пцујат мајката.“ – велиЏевдет Хајредини, поранешниот министер за финансии и политички аналитичар, во врска со помпезната прослава која ја најави ДУИ по повод 20-годишнината од своето основање како партија.“

Во својата колумна, која под наслов „Кутриот Ахмети, тој нема поим за каква ‘љубов кон татковината’ зборува!“, ја објави информативниот портал наалбански јазик „А-24 њуз“, Хајредини им упатува и други пораки на ДУИ и на владејачката коалиција:

„Добриот министер за финансии треба да биде и за народот и државата, а не за државата. мо за премиерот и

„Сон сонува Африм Гаши дека од него зависи зачленувањето на Македонија во ЕУ.“

 

„Со овие настани и комеморации им ја пренесуваме на младите генерации љубовта кон татковината, која ја имаадејците на албанскиот народ, кои не треба да бидат заборавени во ниеден момент.’ – рече Али Ахмети.“

„Ниту тој, кутриот, нема поим за каква ‘љубов кон татковината’ и за кои ‘дејци на албанскиот народ’ зборува. Се знаесамо дека младата генерација, според заслуга на Ахмети, секој ден се сели во Италија и Германија.“„

Гувернаторката на Народната банка има реалистичен пристап, додека Владата настапува со популизам и со оптимизам без основа

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.