Аналитичарот и поранешен министер, Џевдет Хајредини, истакнува дека ЕУ никогаш датумот за почеток на преговорите не го условила со било какво „стабилно мнозинство“ во Собранието или со било кој премиер.

Според тоа, непотребни беа и ќе бидат било какви „киднапирања“ – коментира Хајредини.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.