Граѓаните, кои и вечерва масовно излегоа на протест против францускиот предлог од пред Владата се движат низ централното подрачје, покрај Министерството за правда, со крајната дестинација пред Собранието на Република Македонија.

Претходно револтираните граѓани ја пробија заштитната ограда и со предмети фрлаа кон Владата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.