9. Мај! Многу значаен ден за Европа.Ден на Европа и ден на победата над фашизмот во Европа.Ден-потсетник на завршувањето на најстрашната, најскапата и најголемата војна на сите времиња во Европа, пишува на Фејсбук поранешниот премиер Никола Груевски по повод дешениот ден.

Континентот со генерации ќе го опседнува моралното прашање како воопшто таков конфликт станал можен и зошто Европа потона во бездната на нечовечноста. Војната, како ниедно случување пред тоа разоткри дека човечките суштества се способни да направат најстрашни злочини во околности кога се тргнати сите правни пречки или кога правото е ставено во служба на нехуманите цели

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.