Пратеникот на ДУИ Артан Груби денеска во емисија на Алсат призна дека Законот за јазици бил главниот услов за коалиција со СДСМ. Тој уште додаде дека прво бил услогласен законот, а потоа договорена коалицијата.

Оваа коалиција е основана врз основа на прифаќање на законот, за употреба на јазиците. Во моментот кога постигнавме политичка согласност за усвојување на овој закон, и тоа пред да се формира владата, тогаш е формирана коалицијата ДУИ-СДСМ, врз основа на одредбите на овој закон. Се согласивме прво, на закон па на коалиција“ изјави Груби.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.