Вицепремиерот Артан Груби во синоќешното гостување во ТВ Алсат изјави дека парламентарното мнозинство, освен со Алтернатива, ќе се прошири уште и со еден-двајца пратеници Албанци.

Притоа Груби не спомна имиња за кои пратеници станува збор.

Зборувајќи за кадровските прашања и министерствата што ќе ги преземе Алтернатива кога ќе влезе во владејачкото мнозинство, Груби одговори дека хипотетички или не хипотетички, што ќе каже Али Ахмети, тоа ќе го направи.

Локалните избори не се поврзани со централната власт, а владејачкото мнозинство е стабилно – рече Груби.

Тој додаде дека биле направени многу чекори да се води земјата напред, а Зоран Заев бил „клучниот човек што ја унапредил европската перспектива на Македонија“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.