Вицепремиерот Груби убеден дека во опозицијата постојат проевропски струи кои ќе гласаат за уставните промени. Тој рече дека уште 6 пратеници поттебни за уставни промени ќе се најдат во редовите на опозицијата која исто така е составена од повеќе партии внатре во коалиција со ДПМНЕ и дека таму има проевропски пратеници кои ќе гласаат за промените. Во исто време овие ќе донесат и реформи во ВМРО-ДПМНЕ.

Сега имаме 74 пратеници, 64 владината коалиција, 8 АА и 2 БЕСА, уште 6 ќе најдеме кај опозицијата. Контакти со пратеници од ВМРО-ДПМНЕ имаме секој ден, дел од нив ќе гласаат, убеден сум“, децидно одговори Груби.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.