Изет Меџити со статус на Фејсбук напиша дека се повлекува од позицијата координатор на пратеничката група на ДУИ во Собранието.

Вицепремиерот Артан Груби денеска изјави дека тоа е негова лична одлука и дека ја почитува.

„На последниот состанок се согласивме да ги поддржуваме политиките на ДУИ. После таа средба, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, рече дека сите прашања се решени и немам што да додадам по таа изјава“, рече Груби.

На прашањето дали Меџити може да биде наследник на Ахмети на чело на ДУИ, Груби одговори:

„Изет Меџити има над 20 години искуство во ДУИ и како и да е може да биде наследник на Ахмети“, рече Груби.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.