На Меѓународниот ден на борбата против корупцијата – 9 декември, заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска, на состанокот, што го организираше во соработка со евроамбасадорот  Дејвид Гир и вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ, а на кој присуствуваа претставници на сите институции надлежни за борба против корупција, порача дека сите присутни во салата се одговорни за состојбите во државата, вклучително и за степенот на корупција.
-Мора отворено да разговараме за слабостите во системот во делот на корупцијата. Нас не ни требаат реформи на хартија, ни требаат суштински реформи кои ќе значат исполнување на стандардите за членство во Европската Унија, но и ќе овозможат позитивни промени за граѓаните, истакна вицепремиерката Грковска.
На состанокот присуствуваа и министрите за финансии и информатичко општество и администрација, Фатмир Бесими и Адмирим Алити, како и потпретседателот на Собранието Горан Мисовски, претседателката на Комисијата за политички прашања Соња Мираковска, државниот јавен обвинител Љубомир Јовевски и претседателката на Судскиот Совет Весна Данева.
 -Во повеќе наврати кажав дека нема да бидам политички коректна, особено имајќи ги предвид случувањата во правосудството. Не може некој да го руши системот од внатре, а за тоа да се нема одговорност. Независноста која ја дава Уставот не смее да биде сфатена како привилегија, како изговор за самоволие. Таа независност дава уште поголема обврска и уште поголема одговорност, нагласи вицепремиерката Грковска.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.