Скопскиот граѓански суд ја отфрли тужбата за клевета што ја поднесе директорот на ЕСМ, Васко Ковачевски, против поранешниот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев.

Ковачевски го тужеше Чулев за изјава дадена на прес конференција на која меѓу другото, Чулев информира дека против Ковачевски е покрената истрага за неговото работење додека тој беше директор на РЕК Битола.

Адвокатот Ангел Гина изјави дека оваа одлука на судот ќе биде нова пракса во сите идни случаи за утврдување одговорност за клевета и навреда.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.