Продолжениот празничен викенд на Охридското крајбрежје го означува шпицот на летната туристичка сезона. Во деновите околу Илинденските празници Охрид традиционално е преполн со гости и туристи. И со ѓубре.

Градските власти го оставаат сметот и со тоа ја нагрдуваат сликата за нашиот туристички бисер. Наместо да има зголем број служби кои ќе работат на собирање на ѓубрето во Охрид, градските власти се однесуваат како да не им е грижа за ѓубрето.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.