Гостиварци не се располжени да се вакцинираат против ковид-19 и кога ќе стигнат вакцините. Од Гостивар преку сајтот и преку матичните лекари се пријавени навистина малку граѓани во онаа прва категорија над 70 години околу 1.500, близу 6.000 граѓани.

Прво апелирам матичните лекари од Гостивар и од регионот да ги пријавуваат граѓаните своите над 70 години со хронични болести со првата следна приоритетна следна група да се пријавуваат и да ги внесуваат податоците во системот мој термин зараеди тие ќе бидат првите веднаш после лекарите и медицинските сестри од Гостивар. Огромен процент ми се чини практично сите лекари сестри коишто работат со ковид пациенти се веќе вакцинирани, изјави министерот за здравство Венко Филипче.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.