Џенета Бегтовиќ беше Претседател на судечкиот совет во случајот „Таргет-Тврдина“.Таа му одреди  12 години затвор на Сашо Мијалков. Таа е позната по тоа што неколку години го одолговлекуваше процесот и поради тоа е деградирана.

Наместо организиран криминал таа отсега ќе суди кривично полнолентни и случајот со Сашо Милјалков и беше последен „голем“ случај.

Јавноста коментираше дека таа каква пресуда и да донесе ќе нема никаква одговорност кога предметот подоцна би се вратил на Апелација.

Во периодот додека таа го одлагаше случајот во Македонија се случи промената на името, уставните измени, законот за јазици… во што големо влијание имаше токму Мијалков.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.