Претседателот на македонската комисија за односите со Бугрија, Драги Ѓоргиев денеска изјави дека во македонските учебници, Гоце Делчев ќе остане како македонски револуционер и дека никако нема да биде прифатено тој да признаен како бугарски револуционер.

Ѓоргиев за ТВ Сител изјави дека ако се инсистира од бугарска страна да се напиште дека Гоце Делчев е бугарски револуционер, тогаш нема да биде постигнат никаков резулатат во поглед на тоа прашање.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.