Дебар е тотално заборавен. Заев и СДСМ ги заборавија СИТЕ градови и општини. Една шајка НЕ е закована, една бандера НЕ е направена. Една голема НУЛА во цела Македонија – напиша на својот Фејсбук профил, пратеникот на ВМРО ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев.

Ова е интегралниот текст од  неговиот Фејсбук статус:

Поздрав до СИТЕ граѓани на Дебар, честитки за новото мнозинство во Дебар. Им посакувам да работат за доброто на СИТЕ граѓани, од сите националности. Ова покажува неколку работи: Прво, РАСТЕ незадоволството од СДСМ. МНОГУ ветија, а НИШТО не остварија.

Владеењето на СДСМ во Дебар е еден ГОЛЕМ дебакл. И кадровски, и програмски. Второ, ВМРО-ДПМНЕ има направено МНОГУ за Дебар: – патот за Центар Жупа и патот за Могорче – патот за Струга (нов асфалт) – патот Дебар – Бошков Мост – нов граничен премин кај Џепиште – реконструкција на училиштата во Дебар – 2 спортски сали – 2 спортски терени (повеќенаменско и тениско) и многу други проекти. Требало уште повеќе, но МНОГУ се направи со владите на ВМРО-ДПМНЕ.

Сега со СДСМ нема буквално НИШТО, Дебар е тотално заборавен. Заев и СДСМ ги заборавија СИТЕ градови и општини. Една шајка НЕ е закована, една бандера НЕ е направена. Една голема НУЛА во цела Македонија. Трето, се гледа ПАДОТ на поддршката на СДСМ кај Албанците. Заев и СДСМ целосно ги РАЗОЧАРАА Албанците. Функционерите на СДСМ станаа недостапни и арогантни, проекти НЕМА, а младите се иселуваат. Само реторика и ветувања, БЕЗ никакви конкретни дела и проекти. Четврто, локалната соработка на ВМРО-ДПМНЕ со Алијансата на Албанците, Беса и ПЕИ е добар сигнал.

Тоа е мултиетничка коалиција на луѓе кои сакаат да направат нешто добро за Дебар. Албанците се наши комшии и сограѓани, треба заедно работиме да биде подобро за сите. Петто, новото мнозинство има шанса да ја врати надежта во Дебар. Тоа е шанса заедно да соработуваат и Македонците, и Албанците, и Турците, и сите останати. Заедно да работат и муслиманите, и христијаните. Честитки и среќно, поздрав до сите граѓани на Дебар.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.