Марјан Ѓорчев екс-амбасадорот во Бугарија во емисијата 24 анализа рече дека предлогот Бесмира Ејупи за конзул во САД е несоодветен и за тоа говори реакцијата на дипломатксиот синдикат во МНР, ставот на интелектуалците, ставот на Советот на амбададори.

– Ова значи дека овој начин на предлагање на одговорни лица во дипломатијата е несоодветен. Кога се работи за конзул, тука се работи за технички работи кои секој човек не би можел да ги извршува и треба да помине многу години стаж во дипломатијата. – рече Ѓорчев.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.