Новинарот Бранко Героски, ја коментира изјавата на Зоран Заев дека СДСМ во вториот круг од локалните избори ќе го поддржи струшкиот кандидат на ДУИ, Рамиз Мерко иако пред повеќе од година дена, кажа дека е разочаран од него.

Зошто Заев го поддржа Мерко? Затоа што СДСМ го слуша Гласот на народот – иронично коемнтира Героски.

Претходно и професорката Мирјана Најчевска ја критикуваше одлукаа на Заев да го поддржи мерко.

Да дадеш отворена поддршка на Мерко е исто како да ни плукнеш право во лице на сите нас кои се уште мислиме дека во Македонија барем се прават обиди за поставување на темелите на владеењето на правото – порача Најчевска.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.